Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?
Panowie często mają problem z wybraniem rozmiaru, stylu pierścionka zaręczynowego i koloru kamienia.
Wiadomo, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety, a pierścionek zaręczynowy powinien mieć jakąś konkretną wartość. Oczywiście w zależności od fantazji i budżetu darczyńcy. A jak ma się do innych czynników, które mogą być istotne przy wyborze pierścionka dla ukochanej?
Jak narzeczony w tajemnicy może dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?
– Na pewno nie „na oko”. Jeśli mężczyzna spyta: – Kochanie, jaki masz rozmiar pierścionka? – mamy jak w banku, że kobieca intuicja podpowie jej o co chodzi. Jest na to kilka sposobów. Tu przyszły pan młody może wykazać się sprytem i niczym młody Sherlock podkraść noszony na serdecznym palcu „codzienny” pierścionek. Następnie przynieść go do jubilera i zmierzyć wielkość. Mierzymy oczywiście średnicę w środku pierścionka. Po czym podrzucić go na miejsce jakby nigdy nic.
A jeśli dziewczyna nie nosi pierścionka lub nosi go na innym palcu?
– Rzadkość, ale zdarza się. Wtedy mężczyzna stoi przed wyzwaniem. Z pomocą może przyjść przyjaciółka, którą można w tajemnicy poprosić o pomoc. Zawsze można znaleźć pretekst, aby dziewczyna przymierzyła pierścionek koleżanki. By mogła „doradzić, sprawdzić jak wygląda na innej dłoni itp”.
Jak dobrać styl pierścionka zaręczynowego?
– Jeśli kobieta nosi na co dzień biżuterię, ważne jest aby pierścionek pasował do jej stylu. Czy nosi srebro, białe czy żółte złoto, czy mieszane, czy lubi duże oczka. Może preferuje styl glamoure, vintage czy raczej klasykę lub minimalistyczne proste formy? Ważna jest też budowa kobiety. Drobnym paniom o szczupłych dłoniach bardziej będzie pasował delikatny pierścionek z niedużym oczkiem. Chyba, że mamy pewność, że życzy sobie inaczej. Postawniejszym może spodobać się pierścionek wielokamieniowy. Oczywiście nie bez znaczenia jest też budżet, szczególnie w przypadku brylantu.
Nie bez znaczenia może być również profesja przyszłej małżonki. Jeśli na przykład pracuje w szpitalu i często nosi rękawiczki, warto wybrać taki wzór, który zbytnio nie wystaje i nie zaczepia.
A jak wybrać kolor kamienia szlachetnego?
– Kolor zawsze zobowiązuje, więc jeśli decydujemy się na kamień kolorowy, warto wziąć pod uwagę w co najczęściej wybranka się ubiera lub czy szczególnie jakiś kolor lubi. Dla niektórych ważną rolę odgrywa symbolika kamieni i przypisywane im właściwości energetyczno-estetyczne. Cytryn, szmaragd, szafir, rubin czy tanzanit doskonale wpiszą się w styl kobiety. O ile wiemy, że jej odpowiada. Ale to już temat-rzeka na oddzielny artykuł. Uniwersalny jest zawsze biały kamień: biały szafir i nieśmiertelny diament, który do wszystkiego pasuje i rzadko która kobieta go nie pokocha 🙂
Jak łączyć / nie łączyć kolory złota?
– Generalnie łączenie kolorów jest dowolne, jak komu się podoba. Najczęściej jest to połączenie białego z żółtym, różowego z białym lub trzech na raz. Aby uzyskać większy kontrast można na jednaj części nałożyć mat. Daje to bardzo ciekawy efekt. Trzeba pamiętać, że jeśli w obrączce jest duża ilość kamieni to później często nie można jej powiększyć / zmniejszyć. Trzeba wykonać ją od nowa. Łączenie kolorów złota to ważna informacja, którą mężczyzna powinien sprytnie zdobyć. Może się okazać, że kobieta będzie skłonna nosić obrączkę z żółtego i białego złota, by do niej pasowała odpowiednio złota lub srebrna inna biżuteria.
Jakie są różnice między białym złotem a platyną?
– Podobne barwą, jednak na tym podobieństwa się kończą. Złoto jest popularniejsze i powszechnie najczęściej wybierane jako materiał na obrączki. Platyna jest przede wszystkim droższa i cięższa. Jest też trudniejsza w obróbce. Ostatnio staje się popularniejsza, jako bardziej ekskluzywny kruszec, dla wymagających klientów.
Na który palec przekładamy pierścionek zaręczynowy / lub nie – gdy dodajemy obrączkę?
– Bardzo często panie noszą pierścionek na jednym palcu razem z obrączką. Jest to jednak kwestia osobista, bo część też przekłada pierścionek na palec środkowy lub na drugą rękę, aby nie rysował obrączki. Tutaj panuje dowolność, a czynnikiem decydującym jest wygoda.
Wywiad i zdjęcia: savicki.pl