Jak zapinać i nosić marynarki?
Panowie mają problem z tym jak zapinać marynarki oraz kiedy i które guziki rozpinać. Są przecież różne kroje marynarek i odmienne zasady. Do tego kamizelki…
Byłoby łatwo gdyby można było po prostu zapinać wszystkie. Jednak zasady męskiej elegancji określają, które guziki powinny być zapięte, a które nie. Zależy to nie tylko od typu marynarki, ale też od naszej pozycji i okazji. Stylowy mężczyzna ma zawsze odpowiednio zapiętą marynarkę przy okazjach formalnych. Może ją natomiast nosić odpiętą w sytuacjach niezobowiązujących.
Ślub i inne formalne okazje stawiają panów przed stylizacyjnym wyzwaniem. Jedną z podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać jest prawidłowe zapięcie marynarki. Do wyboru mamy marynarki zapinane na 1, 2 lub 3 guziki oraz marynarki dwurzędowe.
Dlaczego dolny guzik w marynarce zostawiamy rozpięty?
Wynika to z opowieści o brytyjskim królu Edwardzie VII. Podobno względu na tuszę, nie był w stanie dopinać dolnych guzików marynarki, więc poddani solidarnie wdrożyli ten zwyczaj. Historycy ubioru podają jednak, że na początku XX wieku projektowano marynarki do płaszczy jeździeckich. Wówczas ze względu na funkcjonalność i estetykę jeźdźca, dolny guzik musiał pozostać rozpięty.
Marynarka na jeden guzik
Jeśli wkładasz marynarkę zapinaną na jeden guzik – nie ma problemu, ponieważ będzie zawsze zapięta gdy stoisz i rozpinana przy siadaniu. To podstawowa zasada, której należy się bezwzględnie trzymać.
Jak zapinać marynarkę z dwoma guzikami
Marynarka na dwa guziki jest najbardziej tradycyjną i najczęściej noszoną przez mężczyzn. W tym przypadku zapinamy ją tylko jeden guzik – zawsze górny, dolny zawsze jest rozpięty. Siadając oczywiście rozpinamy górny guzik.
A co gdy mamy trzy guziki?
Większym wyzwaniem wydaje się jednorzędowa marynarka z trzema guzikami. Nic bardziej mylnego. W tym wariancie mamy dwie możliwości. Pierwsza i najczęstsza, to zapięcie jednego – środkowego guzika. Ale spotykamy się również z zapięciem środkowego oraz górnego. Wstając aby się przywitać musimy zapiąć marynarkę, co jednak wydłuża czas i stawia w kłopotliwej sytuacji osobę, która pierwsza wysuwa dłoń w naszym kierunku.
Zapinanie guzików w marynarce dwurzędowej
Bez względu na układ guzików, marynarkę dwurzędową pan powinien zawsze zapinać. Tak jak w przypadku jednoguzikowych, dwurzędówka, w której może zapiąć tylko jeden guzik, będzie zawsze zapięta. W wypadku, gdy mamy do zapięcia dwa – odpinamy dolny, natomiast przy trzech guzikach możliwych do zapięcia, stosujemy zasady podobne to wymienionych wcześniej – zapinamy środkowy lub dwa górne. Nigdy jej całkowicie nie rozpinamy, pamiętając o wewnętrznych guzikach, które pomagają utrzymać schowaną połę marynarki. Wewnętrzne guziki zawsze zapinamy.
Mężczyzna gdy stoi, ma mieć rozpięty w marynarce tylko jeden dolny guzik. Jeśli marynarka ma trzy guziki, można ją zapiać tylko na środkowy guzik. Jeśli pod marynarką jest kamizelka, wówczas wszystkie guziki zarówno kiedy mężczyzna stoi, chodzi lub tańczy – może mieć rozpięte. Źle dopasowana i niewłaściwie zapięta marynarka mocno nadszarpnie wizerunek eleganckiego mężczyzny.
Jak należy siadać w marynarce
Możemy często zaobserwować w filmach czy wywiadach, że mężczyzna siadając przy stole automatycznie odpina guzik, a kiedy wstaje – zapina go ponownie. Dotyczy to marynarki jednorzędowej. Marynarkę na jeden, dwa i na trzy guziki zawsze należy odpiąć siadając i ponownie zapiąć wstając. Dzięki temu nie fałduje się ona i nie gniecie z przodu. Jej poły opadają luźno na boki. Przy okazji pozwala to na swobodę ruchów przy stole. W przypadku dwurzędowej zasada ta ma odstępstwo i panowie nie rozpinają guzików, ewentualnie dolne.
Kiedy nie musimy zapinać marynarki
Jeśli mówimy o sytuacjach formalnych, a do nich należy ślub – nie zapinamy marynarki w garniturze trzyczęściowym, w którym pod marynarką jest kamizelka.
Jak zapinać kamizelki pod marynarką
W męskich kamizelkach jednorzędowych, bez względu na liczbę guzików – dolny zawsze pozostaje rozpięty. Inaczej jest w przypadku kamizelek dwurzędowych – tutaj zapinamy wszystkie.