Intercyza. Co ty na to, Kochanie?
Intercyza czyli przedślubna umowa majątkowa
Intercyza przedmałżeńska budzi kontrowersje. Czy i kiedy warto zabezpieczyć się przed ślubem przed kłopotami finansowymi w razie problemów współmałżonka?
Czy jeśli podpiszesz intercyzę znaczy, że nie ufasz, nie kochasz wystarczająco silnie i szczerze, żeby już przed ślubem myśleć o konsekwencjach? Przecież w tekście przysięgi jest jasno powiedziane „na dobre i na złe”. Często słyszę takie obawy. Czy są uzasadnione?
Miłość miłością, a życie życiem. Wszyscy wiemy ile małżeństw kończy się rozwodami. Biorąc ślub nie zakładamy takiej opcji, jesteśmy zakochani, związani, przekonani, że „nam się uda”. Oby się udało. Nie wszyscy jednak myślą o innym ważnym aspekcie podpisania intercyzy, równie ważnym dla ochrony współmałżonka i rodziny. Z sąsiedztwa znam bardzo przykry przypadek, kiedy to fatalny zbieg okoliczności biznesowych spowodował, że za błędy męża płaci również żona, a tym samym i dzieci. Żadne z nich nie myślało o intercyzie, byli świetnym małżeństwem, ale kiedy on został – w skrócie – oszukany na dużą kwotę i nie mógł się wypłacić, konsekwencje poniosła i nadal ponosi cała rodzina. Małżeństwo trwa, ale jest im naprawdę ciężko, a żona gdyby mieli intercyzę, nie straciłaby mieszkania i samochodu, które kupiła jeszcze przed ślubem.
Dwa razy przemyślcie temat intercyzy szczególnie teraz, podczas pandemii. Nawet świetnie dotąd prosperujące biznesy mogą mieć teraz poważne problemy…
Dlaczego warto podpisać intercyzę?
Z pewnością – jak wspomniałam wyżej – jeśli któryś z przyszłych małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Dlaczego? – Bo w przypadku problemów finansowych, długów czy zobowiązań biznesowych, drugi z małżonków nie odpowiada własnym majątkiem. Za wyjątkiem fiskusu. I aby intercyza miała moc ochronną, kontrahenci powinni być wcześniej o jej fakcie poinformowani, gdy na przykład chce się zawrzeć duże kontrakty, wziąć kredyt czy pożyczkę.
Majątek nabyty przez przyszłego współmałżonka przed ślubem nie wchodzi do wspólnoty majątkowej, nie trzeba więc się chronić jeśli macie przed ślubem dom czy drogi samochód.
Intercyza chroni bogatszego?
Często tak. Słyszałam o przypadkach, kiedy to na propozycję intercyzy do ślubu nie doszło. Mogło, choć nie musiało, świadczyć to o nie do końca romantycznych i autentycznych pobudkach do wzięcia ślubu. Ale zdarza się też, że mąż proponuje zapis o umownej kwocie dla żony za niepieniężny wkład w wychowanie dzieci.
Zalety intercyzy
Przede wszystkim ochrona przed egzekucją własnego majątku nabytego po ślubie. Możliwość samodzielnego decydowania o własnym majątku i utrzymanie niezależności finansowej. W razie potrzeby małżonek może zostać naszym żyrantem, co w małżeństwie bez rozdzielności nie jest możliwe. W przypadku rozwodu załatwia większość kwestii spornych dotyczących podziału majątku. Intercyza wiąże się również z zaufaniem, bo współmałżonkowie ujawniają przed sobą cały swój majątek. Jeśli jedna ze stron prowadząca działalność popadnie w poważne kłopoty finansowe i ogłosi upadłość, ściągany dług w przypadku spisanej intercyzy nie obejmuje majątku wspólnego.
Minusy intercyzy
Poza wspomnianym oddziaływaniem psychologicznym, minusem może być brak prawa do wspólnego rozliczenia podatkowego, ograniczenie zdolności kredytowej i niemożność wzięcia wspólnej pożyczki. Gdy w małżeństwie występują duże różnice w dochodach męża i żony, opłaca się przecież wspólne rozliczenie rocznego zeznania podatkowego.
Ile kosztuje intercyza?
Stawka u notariusza wynosi 400 zł. plus podatek i wypisy – całość oscyluje wokół kwoty 550 zł. Niewiele, biorąc pod uwagę ile można stracić…
Intercyza podpisana u notariusza choćby dzień przed ślubem nabiera mocy w dniu jego zawarcia. Jeśli do ślubu nie dojdzie – umowa nie jest ważna. Z intercyzy można oczywiście zrezygnować w trakcie trwania małżeństwa.
Decyzję o rozdzielności majątkowej możecie podjąć również w trakcie małżeństwa, tyle, że nie nazywa się już ona intercyzą lecz majątkową umową małżeńską o zniesieniu wspólności ustawowej, która jest już bardziej kosztowna, bo opłaty zależą od wartości i rodzaju majątku współmałżonków. Ustawową wspólność majątkową można także rozszerzyć na majątek osobisty nabyty przed zawarciem małżeństwa lub też ograniczyć, wyłączając ze wspólności niektóre przedmioty jak mieszkania, czy samochody.
Nie musisz więc się spieszyć…
-SAG-