Beznadziejne prezenty ślubne
Antyprezenty: czego nie dawać w prezencie ślubnym
Co dać w prezencie ślubnym? – To częste pytanie i problem, przed którym staje wielu gości weselnych. Każda para ma inny gust, zainteresowania, inną sytuację życiową. Nawet bliscy mają często problem w wyborem odpowiedniego podarunku.. Istnieje ryzyko, że prezent się nie spodoba, że młodzi już taki mają, lub że zdublujemy się z kimś innym…
Z drugiej strony otrzymywanie i rozpakowywanie prezentów ma w sobie pewną magię, bo każdy lubi być obdarowywany i zaskakiwany. I chociaż przyjęło się, że koperta to bezpieczny podarunek, zawsze miło jest dołożyć od siebie jakiś drobiazg, który będzie przypominał Młodym o Was.
Dlaczego w Polsce tak słabo przyjął się zwyczaj list prezentowych, na które narzeczeni wpisują dokładnie to, czego potrzebują? – Kwestia tradycji i zamożności.
Dlaczego jednak wciąż tak chętnie są zasypywani niechcianymi prezentami? – Kwestia tradycji i zamożności. I gustu. Lub jego braku. Z tym, że ta tradycja wywodzi się z czasów, gdy półki sklepowe były puste, a towar „zdobywało się”. Z braku zakupowej perspektywy 3 komplety pościeli, 5 serwisów obiadowych, mixer (wow!), 2 komplety sztućców itp. zapasy były dobrze odbierane, nawet jeśli przez 20 kolejnych lat leżały w kredensie. Ale przecież dzisiaj można WSZYSTKO kupić: to czego potrzebujemy, w wersji, która nam się podoba. Kwestia gustu miesza się często z zamożnością, a czasem i tradycją, bo słyszałam (tak, tak, wciąż), że młodzi od dalszych cioć i wujków dostają prezenty, które na oko przeleżały kilka dekad w szafie. Darczyńcy zaś uznali, że to najlepsza okazja by się ich pozbyć. No chyba, że mają wartość historyczną. Hmmm… Bywa?
Nie wiemy co należy dać na ślubny prezent, ale wiemy czego raczej powinniście unikać.
DZIEŁA SZTUKI
Obrazy, rzeźby, piękne zegary i bibeloty? Istnieje poważne ryzyko nietrafienia w gust obdarowywanych. Do tego będą musieli kurtuazyjnie wyciągać „dzieło” za każdym razem, gdy ich odwiedzicie… Wyjątek? Obraz-inwestycja, bo „Beksiński” nawet schowany za szafą – rośnie na wartości. Drugi wyjątek: kiedy WIECIE z całą pewnością, że to prezent pożądany.
POŚCIEL I RĘCZNIKI
Niby nigdy jej za dużo, ale… Pościel może nie spodobać się, czy też nie pasować rozmiarem. A kolory, wzory, rodzaj tkaniny? – Ryzykowne. Może młodzi mieszkają w kawalerce i góra pościeli /obrusów/ręczników nie mieści w szafie?
KOMPLETY NACZYŃ
Rozumiem, że te ręcznie malowane filiżanki i talerze chwyciły Cię za serce. To popularny i kłopotliwy prezent, lecz również zaliczany do prezentowej grupy ryzyka. Komplet na 12 osób w kwiatuszki? W kratkę? Złocony? A jeśli żaden się nie spodoba? A jeśli młodzi dostaną trzy różne? Wyjątkiem mogą być 2 autorskie kubki czy filiżanki codziennego użytku.
UBRANIA I KOSMETYKI
Ryzyko jest duże – w przypadku ubrań bardzo ciężko jest kupić komuś coś, co będzie mu w 100% odpowiadało. Z kosmetykami wcale nie jest lepiej – można je podarować tylko wtedy, gdy wiemy, że ktoś je lubi i używa. W innym przypadku istnieje ryzyko, że prezent będzie stał nieużywany w szafce. Poza tym to według mnie słaba branża na ślubne prezenty.
SPRZĘT AGD
Tylko na wyraźne życzenie młodych. Jeśli mieszkają ze sobą od jakiegoś czasu, najprawdopodobniej mają potrzebne sprzęty. I znów młodzi mogą zostać z trzema ekspresami do kawy, mikserami czy blenderami. I żaden może im nie pasować. To już nie te czasy, żeby uszczęśliwiać cudem „zdobytą” pralką czy odkurzaczem (patrz początek wpisu).
ZABAWNE GADŻETY, PORADNIKI O SEKSIE, BIELIZNA
To prezenty, które najczęściej wywołują konsternację w trakcie rozpakowywania, a młodym mogą nie wydać się aż tak zabawne, jak Wam w momencie ich kupowania. W tej materii możecie natomiast śmiało popisać się na wieczorach panieńskich i kawalerskich.
ZABAWKI DLA (PRZYSZŁEGO) DZIECKA
Nie wszystkie pary młode podejmują decyzje o posiadaniu dzieci od razu po ślubie. Prezent powinien służyć przede wszystkim nowożeńcom, a nie ich dzieciom.
Rada?
Jeśli nie wiecie, co podarować – po prostu spytajcie, a jeśli młodzi „wszystko mają”, wtedy lepiej darować sobie beznadziejne prezenty ślubne i podarować kopertę. Zawsze można dołożyć do prezentu jakiś sympatyczny drobiazg – przewodnik po kraju, do którego jadą w podróż poślubną, książkę, płytę, butelkę wina.
Niezłym pomysłem może być też karta podarunkowa do lubianego przez młodych sklepu. Koniecznie do prezentu dodajcie podpisaną kartkę z życzeniami – oczywiście takimi od serca.
Od naszej listy w każdym przypadku obowiązują wyjątki – gdy znacie młodych na tyle dobrze, że antyprezenty z powyższej listy trafią w ich gusta i potrzeby. Bez obciachu.
-JB-