Butonierka, brustasza i poszetka
Enigmatyczna butonierka, brustasza i poszetka spędzają sen z powiek przyszłych panów młodych. Chyba także panien, bo to one zwykle stylizują swoich przyszłych mężów. Czy więc się różnią i do czego służą?
Butonierka
Butonierka, poszetka i brustasza. Wciąż są mylone, o ile ktokolwiek wie czym jest brustasza. Uporządkujmy więc te pojęcia i rozpracujmy, zgodnie z zasadami savoir-vivre’u.
Butonierka (z fr. boutonnière), dawniej butoniera, to malutki otwór w lewej klapie marynarki. Służy do wpinania tam przypinki, czyli pojedynczego kwiatka lub małego bukieciku. Wpinamy tam też różne pinsy, ozdobne szpilki czy nawet ordery. Kiedyś ten otwór w klapie używany był do zapinania klap wysoko, podczas zimnej aury. Żywy kwiat w butonierce był też w XIX wieku obowiązkową ozdobą w klapie eleganckiego mężczyzny na większe wyjścia i uroczystości. Butonierka wygląda jak kolejny obszyty otwór i można by się zastanawiać dla jakiego guzika jest przeznaczony. Butonierka ślubna może składać się z jednego kwiatka lub malutkiego bukieciku. Zapewne kojarzycie taką ozdobę w klapie marynarki pana młodego lub świadka? To właśnie jest butonierka, nieodzowny element stroju pana młodego do ślubu, który nawiązuje do bukietu panny młodej. Zamawiamy je u florystki razem. Polecam umiar w wielkości butonierki, ponieważ przeskalowana będzie za bardzo przyciągać uwagę.
Dawniej przypinkę w butonierce tworzył świeżutki pojedynczy kwiatek. Obecnie do ślubu najczęściej zamawia się miniaturowe bukieciki lub kwiat ozdobiony zielonymi dodatkami. Ważne, by kwiaty były świeże i solidnie przymocowane za pomocą zapięcia jak w broszce. Floryści mają też swoje patenty na przedłużenie żywotności roślin – pytajcie o to przed zamówieniem przypinki. Czasem już po uroczystości przepina się ją do kieszonki czyli brustaszy. Oprócz pana młodego, przypinkę często zamawiamy także dla świadków i drużbów pana młodego.
Jest też alternatywa dla kwiatowej przypinki – wpinane do otworu (czasem obrobionego lecz zaszytego) ozdobne szpilki-wpinki. Mogą być w postaci miniaturowych much, biżuteryjnych oczek czy innych motywów, związanych na przykład z hobby pana młodego lub motywem przewodnim wesela.
Brustasza
Kieszonka po lewej stronie marynarki poniżej butonierki to właśnie brustasza. Najczęściej jest wykończona pliską. Twarda nazwa pochodzi z języka niemieckiego (brust – pierś; tasche – kieszeń). Nie wkładamy do niej żadnych rzeczy ani też bukiecików. Do brustaszy wkładamy ozdobną chusteczkę, zwaną poszetką.
Brustasza może mieć różną wielkość, głębokość i kształt. Musimy więc wziąć to pod uwagę przy składaniu poszetki.
Poszetka w marynarce
Słowo poszetka pochodzi z języka francuskiego (pochette) i oznacza chusteczkę. Jest to elegancka lub ozdobna chustka wkładana do brustaszy, o której przeczytaliście wyżej. Wkłada się ją na wyjątkowe uroczystości, w tym wesela.
Najbardziej klasyczny i elegancki sposób złożenia poszetki to w kwadrat, tak by nad kieszonką wystawał około centymetr tkaniny, najczęściej białej. Jeśli chodzi o tkaninę, najbardziej szykowne są poszetki z jedwabiu lub lnu, chociaż na rynku znajdziecie mnóstwo chusteczek z poliestru. W przeogromnej gamie kolorystycznej i wzorniczej. Ich najczęstszy rozmiar to 40x 40 cm.
Poszetka do smokingu zawsze jest biała. W innych przypadkach powinna korespondować z krawatem czy muchą, ale nie musi być w takim samym kolorze. Subtelnie wygląda wersja monochromatyczna, kiedy to krawat, poszetka i kamizelka są w podobnym kolorze, lecz różnią się fakturą tkaniny. Jest też wiele sposobów składania poszetki. Z brustaszy wystaje jej równy centymetrowy kawałek, może być to trójkąt lub na przykład luźno sformatowana pufka.
9 sposobów na złożenie poszetki
Sama jestem zaskoczona jak wiele jest sposobów składania poszetki. Ponieważ to dość skomplikowane w opisach, myślę, że najlepszym rozwiązaniem, które wykorzystacie praktycznie, będzie grafika.
Podsumowanie
Podsumowując – butonierka to niewielki otwór w klapie marynarki, do którego wpina się kwiatek lub przypinkę. Brustasza jest płytką kieszonką z lewej strony marynarki czy żakietu. Do brustaszy wkładamy poszetkę, czyli elegancką chusteczkę, którą składamy na wiele sposobów.
- SAG –