Scenariusz dnia ślubu
Scenariusz dnia ślubu
Boisz się, że w dniu ślubu coś pominiesz lub zapomnisz o czymś istotnym? Co zrobić, aby w dniu ślubu ograniczyć możliwość wpadek i nieprzewidywanych wydarzeń? Stworzyć dokładny plan dnia, który będzie uwzględniał kolejno następujące po sobie wydarzenia.
W ten sposób wcześniej będziecie przygotowani na to, co robić – przygotujcie kilka kopii takiego planu i rozdajcie osobom, które pomagają wam podczas dnia ślubu – świadkom, przyjaciołom, rodzicom czy podwykonawcom – będzie on pomocny wszystkim zaangażowanym w Wasze wesele. Jeśli zatrudniacie konsultanta ślubnego, to on będzie odpowiedzialny za stworzenie scenariusza dnia ślubu. Jeśli jednak robicie wszystko we własnym zakresie, podpowiadamy jak stworzyć taki plan, żeby był on pomocy i praktyczny.
1. Plan dnia ślubu – poranek
Wszystko, co możliwe do zrobienia wcześniej, zróbcie w przeddzień ślubu. Wszystkie zadania, które bezpośrednio Was nie dotyczą rozdzielcie między osoby zaangażowane do pomocy. Zacznijcie dzień od śniadania i orzeźwiającej kąpieli. Jeśli to możliwe, umówcie się z wizażystką i fryzjerem w domu – jest to oszczędność czasu i minimalizacja ryzyka zniszczenia idealnego efektu. Powinno to zająć ok. 3-4 godziny. Pan młody bądź osoba oddelegowana odbiera w tym czasie bukiet i przypinkę – jeszcze lepiej, jeśli kwiaciarnia może dostarczyć je do domu. Do ubierania strojów poproście kogoś o pomoc – koniecznie przygotujcie wszystko dzień wcześniej, sprawdzając przy tym czy nie brakuje żadnego drobiazgu! Dzień wcześniej warto także spakować wszystkie niezbędniki, rzeczy na noc do hotelu, itp.
2. Błogosławieństwo przed ślubem
Jeśli para młoda przygotowywała się do ślubu osobno, pan młody z rodziną udaje się do domu narzeczonej. Jeśli młodzi mają nie widzieć się przed ślubem, błogosławieństwo powinno odbyć się dzień wcześniej. Rodzice mogą powiedzieć ustaloną z góry formułę, bądź coś od siebie. W czasie błogosławieństwa obecni są rodzice, świadkowie, rodzeństwo bądź inne najbliższe osoby (trwa to ok. 30 min).
3. Sesja fotograficzna – plener ślubny
Powinna odbyć się przed ceremonią, jeśli odbywa się w dniu ślubu (absolutnie nie pomiędzy ceremonią a obiadem!). Trwa od 1,5 do 2 godzin – najlepiej przybliżony czas trwania wcześniej ustalić z fotografem. Jeśli to możliwe na sesję plenerową wybierzcie inny dzień – będziecie mieli więcej swobody, a przede wszystkim unikniecie ryzyka zniszczenia czy pobrudzenia waszych ślubnych strojów.
4. Ceremonia ślubu
Ceremonia w urzędzie stanu cywilnego trwa 15-20 minut. Msza w kościele ok. 45-60 minut. Świadkowie powinni być na miejscu co najmniej 20 minut wcześniej, aby potwierdzić swoją tożsamość w sekretariacie USC lub kancelarii parafialnej. Jeśli Waszej ceremonii będzie towarzyszyła muzyka na żywo, poproście zespół o 15-minutowy mini recital, aby muzyka uprzyjemniła czas gromadzącym się gościom.
5. Składanie życzeń ślubnych
Po ceremonii należy doliczyć ok. 20 minut na składanie życzeń i wyjście z kościoła. Jeśli składanie życzeń odbywa się pod kościołem należy oddelegować kogoś do tego, aby zebrał prezenty i kwiaty i bezpiecznie przetransportował je na salę. Od pewnego czasu młodzi proszą o składanie życzeń na sali – jest to wygodniejsze, bo można poprosić obsługę o wazony i pomoc w zabezpieczeniu kwiatów, a cenne podarunki można od razu schować w pokoju hotelowym lub przeznaczonym do tego pomieszczeniu.
6. Przybycie do sali weselnej
Młodzi czekają na przybycie wszystkich gości, po czym rozpoczyna się przywitanie pary młodej przez rodziców. Następuje przywitanie chlebem i solą, oraz tradycyjne przeniesienie panny młodej przez próg. Później goście wznoszą toast na cześć pary młodej. Ta część nie powinna zająć więcej, niż pół godziny.
7. Obiad weselny
Goście zasiadają do uroczystego obiadu. Aby łatwo odnaleźli swoje miejsca najlepiej przygotować dla nich winietki z nazwiskami przy każdym nakryciu i plan stołów, żeby uniknąć biegania po sali w celu poszukiwania swoich miejsc.
8. Pierwszy taniec weselny
Młoda para swoim pierwszym tańcem otwiera taneczną część wesela. Nierzadko podczas pierwszego tańca pojawia się niespodzianka w formie eksplodującego balonu wypuszczającego konfetti lub małe baloniki.
9. Tort weselny
Godzinę – dwie po pierwszym tańcu lub ok. godz. 22.00, nadchodzi czas na tort weselny. Zazwyczaj dobrana jest do tego odpowiednia muzyka i zimne ognie. Młoda para dzieli pierwsze kawałki tortu między siebie, następnie rolę tą przejmuje obsługa przyjęcia. Inna opcja to podanie tortu od razu po obiedzie – w formie deseru.
10. Podziękowania rodzicom na weselu
Młodzi oraz ich rodzice zostają zaproszeni na środek sali, gdzie Nowożeńcy wygłaszają krótkie przemówienie, w którym dziękują rodzicom za trud ich wychowania. Najczęściej przy tej okazji wręczane są prezenty lub kosze z kwiatami. Później wszyscy tańczą do nastrojowej melodii.
11. Oczepiny
Jest to kulminacyjny punkt wesela – najczęściej odbywa się około północy. To moment tradycyjnego rzucana bukietem lub welonem przez pannę młodą i krawatem przez pana młodego. Szczęśliwcy, którzy złapali trofea wykonują wspólnie taniec. Bardzo często oczepinom towarzyszą także inne gry i zabawy weselne.
Jeśli nie wszystko układa się zgodnie z zaplanowanym wcześniej scenariuszem – nie martw się na zapas! Podejdź do wszystkiego z dystansem i uśmiechem – goście wybaczą Ci lekkie opóźnienie, ale nie chcą widzieć zestresowanej panny młodej!
Aby urozmaicić wesele możecie zorganizować różnego rodzaju atrakcje, które będą odbywać się w trakcje przyjęcia, pomiędzy różnymi „żelaznymi” punktami programu – wszystko zależy od Waszej pomysłowości i budżetu.
Jak napisać dobry plan dnia ślubu?
- Aby scenariusz był przydatny i wszystko przebiegało zgodnie z planem, do powyżej wyszczególnionych punków powinniście doliczyć jeszcze czas przejazdów.
- Najlepiej zróbcie godzinowy plan wszystkich wydarzeń – uwzględniając margines czasowy na ewentualne opóźnienia.
- Jeśli jakieś osoby mają przydzielone zadania – wynotujcie to w scenariuszu i co najważniejsze – dokładnie to z nimi omówcie i ustalcie wcześniej.
- Najlepiej, aby przy konkretnych punktach zanotować także kontakt do odpowiedniego usługodawcy. Jeśli rozliczenie usługi ma nastąpić w trakcie wesela, koniecznie oddelegujcie do tego zadania zaufaną osobę.
- Zastanówcie się, o której powinni pojawić się konkretni usługodawcy i ustalcie to z nimi.
- Rozdajcie kopie scenariusza fotografowi, orkiestrze, świadkom, osobie odpowiedzialnej za obsługę w domu weselnym.