Rodzaje kieliszków, czyli jak podawać alkohole
Rodzaje kieliszków, czyli jak podawać alkohole
Na weselach króluje wódka, ale trudno dzisiaj o imprezę, na której gospodarze nie fundują innych rodzajów alkoholu. Zazwyczaj jest to wino i kilka alkoholi gatunkowych, z których goście mogą sporządzić sobie drinki. Warto zaopatrzyć barek w kubełek z lodem i dodatki potrzebne do sporządzenia drinków. Ważny jest także odpowiedni dobór szkła stołowego, bo dobrze dobrane kieliszki nie tylko elegancko wyglądają, ale przede wszystkim podkreślają smak serwowanych alkoholi.
Kieliszki do czerwonego wina
Kieliszki do czerwonego wina są duże (ok. 150-250 ml), okrągłe, lekko zwężające się ku górze. Kieliszek powinien być wykonany z cienkiego, przeźroczystego szkła (tak, aby dobrze był widoczny kolor wina), na długiej, smukłej nóżce umożliwiającej swobodne trzymanie kieliszka.
Pijąc, kieliszek trzyma się za nóżkę, ponieważ wino ogrzewa się od ciepła rąk, jeśli trzymamy go za czaszę. Wino powinno być nalane do 1/3 wysokości kielicha, aby można nim było swobodnie zakręcić w celu wydobycia pełni aromatu.
Kieliszki do win białych i deserowych
Są podobne do tych do czerwonego wina, ale mniejsze (ok. 100 ml). Pijąc trzymamy kieliszek za nóżkę – wina białe podaje się schłodzone, więc nie należy niepotrzebnie go ogrzewać. Białe wino nalewa się nie wyżej, niż do połowy kieliszka.
Kieliszki do win musujących i szampana
Do tego rodzaju alkoholi używa się smukłego, długiego kieliszka. Pijemy trzymając go za nóżkę. Szampana nalewa się do 3/4 wysokości kieliszka. Szampana tak, jak białe i różowe wina podajemy schłodzonego.
Kieliszki do martini
Martini podaje się w kieliszkach o charakterystycznym, trójkątnym kształcie. Solo martini pijemy z oliwką lub plasterkiem cytryny, ale wermuty to też składnik drinków. Pijąc trzymamy za nóżkę.
Kieliszki do koniaku i brandy
Są to niskie, pękate kieliszki o pojemności 230 ml, ale alkoholu nalewa się jedynie 20-40 ml. Koniak podajemy w temperaturze pokojowej. Ze względu na jego szlachetność koniak należy raczej sączyć, niż pić. Kieliszek trzyma się za czaszę aby podgrzać alkohol dłonią. Prawdziwi smakosze piją koniak sam, ale można go również podawać do deserów.
Kieliszki do wódki
Czyste wódki podaje się w kieliszkach bez nóżki o pojemności 30-60 ml (jeśli macie taką możliwość – wybierzcie mniejsze kieliszki). Wódki smakowe można podać w kieliszkach z nóżką. Kieliszek napełnia się prawie do końca. Wódkę należy podawać zmrożoną – najlepiej w kubełkach wypełnionych lodem.
Kieliszki do likierów
Likiery i nalewki podajemy w kieliszku nieco większym niż do wódki, ale napełniamy go mniej więcej do połowy. Likiery podajemy w temperaturze pokojowej.
Szklanki do whisky
Whisky podaje się w okrągłych szklankach z grubym dnem. Klasyka to whisky z lodem, jednak nadmierne jej schłodzenie przeszkodzi w wydobyciu smaku tego trunku. Najlepiej (wg znawców) rozcieńczyć ją wodą źródlaną w proporcji 1/4 wody na 3/4 alkoholu.
W takich szklankach z powodzeniem można pić inne alkohole, które nalewamy na kostki lodu.
Kilka zasad savoir-vivre – zarówno dla gospodarzy, jak i dla gości:
- Absolutnie nie należy przesadzać z alkoholem, bez względu na to, jak bardzo chcemy świętować zaślubiny. Pijany, męczący gość, świadek, a tym bardziej para młoda to niezbyt zachęcający widok.
- Odmawianie alkoholu nawet, kiedy wszyscy wznoszą toast, nie jest brakiem taktu.
- Uporczywe namawianie do picia alkoholu jest natomiast gafą – ktoś może nie pić ze względów zdrowotnych, osobistych lub najzwyczajniej w świecie nie lubić alkoholu.
- Przy wybieraniu zabaw weselnych unikajcie takich, podczas których pije się alkohol – osoby niepijące poczują się pominięte. A te pijące mogą się po prostu gorzej poczuć.