Ciasta i desery na wesele
Ciasta i desery to słodka „kropka nad i”, zwieńczenie uroczystego obiadu. Wśród weselnych słodkości prym wiedzie tort weselny, który oprócz wyśmienitego smaku powinien również dopełniać wizualnie oprawę ślubu, ale warto poświęcić trochę czasu na odpowiedni dobór ciast i deserów, bo na każdym przyjęciu znajdzie się grupa miłośników słodkości.
Jakie i ile ciast powinno znaleźć się na weselu?
Jeśli chodzi o ilość ciasta, to wszystko zależy oczywiście od „ciastożerności” Waszych rodzin. Popularny sposób szacowania to ok. jedna blacha ciasta na 10 osób – wystarczy na przyjęcie, poprawiny i rozdanie gościom na koniec imprezy.
Ciasta nie powinny być zbyt kremowe (bo kremowy będzie tort), ani zbyt słodkie. Warto też zwrócić uwagę na to, aby nie były zbyt kruszące się – wierzch z ciasta francuskiego może okazać się niebezpieczny dla kreacji gości.
Sprawdzają się klasyczne, znane i lubiane ciasta – sernik, szarlotka, makowiec, ciasta z owocami, lekkie biszkoptowe rolady, małe babeczki (na słono i słodko). Ważne, aby były różnorodne, pokrojone na niewielkie porcje. Modnym ostatnio rozwiązaniem są cupcakes – małe babeczki, ozdobione podobnie jak tort weselny, a czasem nawet go zastępujące.
Ciasta ustawiamy na ładnych paterach na stole – najlepiej, jeśli patery nie są zbyt duże, a obsługa sali donosi ciasta w miarę ich ubywania, bo po kilku godzinach w ciepłej sali ciasto przestaje być apetyczne. Niektóre lokale proponują tzw. słodki stół – mini bufet z ciastami, słodyczami, owocami oraz termosami z kawą i herbatą.
Często ciasta nie są wliczane w podstawową cenę menu weselnego – wtedy para młoda zamawia je oddzielnie w cukierni (wybierzcie sprawdzoną!) lub powierza przygotowanie ciast rodzinie. W niektórych lokalach można wybrać menu w którym ciasta będą wliczone w jego cenę. Zazwyczaj jest to opcja nieco droższa niż organizowanie ich samemu, ale za to jedno z przedślubnych zadań do wykonania przejmuje za młodych sala weselna.
Często na weselach, zaraz po obiedzie podaje się jeszcze deser – nie powinien być on zbyt obfity (gości czeka jeszcze długa biesiada), ale jest idealnym zakończeniem uroczystego posiłku. Czasem na deser podawany jest po prostu tort weselny. Jeśli nie przewidujecie deseru podawanego każdemu z osobna, małe salaterki z tiramisu, kremami lub musami można postawić na słodkim stole. Warto o to zapytać podczas ustalania menu – doświadczony szef kuchni będzie wiedział ile i jakie desery należy przygotować.
Jeśli obiad był ciężki, tradycyjny, proponujemy na deser owocowe lody lub sorbet. Jeśli menu było lżejsze, dobrym rozwiązaniem będzie creme brule – waniliowy krem podawany na gorąco, ze skarmelizowanym cukrem na wierzchu.
Ciasto może nie jest najważniejszym kulinarnym elementem wesela – jednak nie może go zabraknąć na Waszym przyjęciu. Jest to pyszne dopełnienie „wytrawnego” menu, i na pewno każdy z gości skusi się choć na jeden kawałek. Smacznego:)