Ślub kościelny za granicą

Ślub kościelny za granicą

Młode pary coraz częściej decydują się na ślub poza granicami kraju.Organizacja ślubu cywilnego jest prosta – procedury nie są zbyt skomplikowane. Niektóre pary marzą jednak o tym, żeby pobrać się w kościele. Jest to niewątpliwie trudniejsze logistycznie zadanie, niż organizacja ślubu w Polsce.

W zależności od wyznania i kraju, w którym odbywa się ceremonia ślub może być ślubem konkordatowym (ma wtedy moc prawną) lub jedynie ceremonią wyznaniową – wtedy potrzebny będzie jeszcze ślub cywilny. Cywilna uroczystość może się odbyć zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. To, jakie formalności czekają Was po drodze zależy od lokalnego prawa, ale też od waszego wyznania.

Ślub rzymsko-katolicki

Do ślubu za granicą należy przygotowywać się tak, jak do śluby kościelnego w Polsce. Należy odbyć (w swojej parafii):

  • spotkania w ramach kursu przedmałżeńskiego
  • 3 spotkania w ramach poradni przedmałżeńskiej
  • 2 spowiedzi
  • zapowiedzi w obu parafiach.

Kurs przedmałżeński warto zaliczyć wcześniej, jego ważność jest bezterminowa, natomiast zapowiedzi oraz spowiedź przedślubna powinny się odbyć możliwie jak najbliżej daty ślubu. Potem proboszcz z parafii panny młodej wystawia tzw. „delegację” – dokument określający, w jakiej parafii za granicą może odbyć się ślub. W zamian dostaniemy świadectwo ślubu, ważne w Polsce. Ponadto proboszcz zagranicznej parafii ma obowiązek przesłania dwóch kopii do parafii jednego z małżonków (jedna później jest odsyłana do parafii drugiego). Należy także zorientować się, na jak długo przed uroczystością trzeba przesłać niezbędne dokumenty – najczęściej jest to okres od 4 do 12 tygodni przed ślubem, bo wszystkie kościelne dokumenty są ważne przez trzy miesiące.

Najłatwiej takie formalności załatwić poprzez kontakt z MSZ-tem, a ten skieruje nas do polskiego księdza stacjonującego za granicą – powinien to być kraj, w którym katolicyzm jest uznawaną religią (np. Europa, Ameryka, Rosja, byłe republiki radzieckie).

Ślub prawosławny

Gdy jedna osoba jest prawosławna, a obie ochrzczone należy odbyć spotkania z księdzem (nie ma nauk przedmałżeńskich). Należy złożyć w cerkwi świadectwo chrztu oraz dokument potwierdzający brak przeszkód w zawarciu małżeństwa. Świadkowie powinni być wyznania prawosławnego.

Kościoły protestanckie

Podobnie jak w prawosławiu nie ma nauk przedmałżeńskich, są za to rozmowy z pastorem. Należy także przedstawić świadectwo chrztu i dokument z USC o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Ponadto w kościele anglikańskim należy być jego parafianinem.

Organizacja ślubu i wesela

Jeśli już zdecydowaliśmy się na ślub za granicą, musimy przemyśleć kwestie organizacji wesela. Czy ma być to tylko kameralna uroczystość dla młodych i świadków, czy też huczne przyjęcie dla całej rodziny?

Jeśli decydujemy się na ten drugi wariant, powinniśmy wybrać się wcześniej do miejsca naszych zaślubin i zarezerwować hotel, restaurację, dojazd itd. (często przy dużej ilości gości w hotelu można liczyć na spore zniżki). Należy zastanowić się, czy suknie i garnitur kupimy na miejscu, czy przywieziemy ze sobą. Suknie ślubne w Europie zachodniej można zakupić w zbliżonych cenach, jak w Polsce. Dobre garnitury i buty męskie niestety, zazwyczaj są o wiele droższe.

Jadąc poza Europę musimy liczyć się z tym, że przy zakupie sukni ślubnej będą obowiązywały inne estetyczne standardy, a kupno sukni z europejskiej firmy będzie o niebo droższe niż na miejscu. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z lokalnych strojów, powinniśmy zapoznać się z tamtejszymi zwyczajami, które mogą okazać się dla nas nieco zaskakujące.

Powinniśmy także przewidzieć cenę i czas rezerwacji biletów lotniczych, oraz zwrócić uwagę na porę roku, która będzie w miejscu naszej destynacji, aby nie trafić np. na porę deszczową, bądź powalających z nóg upałów. Istotną sprawą są także daty lokalnych świąt i okresów wakacyjnych – może okazać się, że urzędy są pozamykane, a hotele przepełnione.

Oczywiście, w Polsce istnieje wiele firm, które specjalizują się w organizacji ślubów poza granicami naszego kraju – także tych kościelnych. Wiedzą, gdzie znajdują się odpowiednie parafie i księża, jak i jakie dokumenty dostarczyć, zajmą się także przygotowaniem przyjęcia ślubnego wraz z całą oprawą. Ci, którzy natomiast nie boją się wyzwań, mogą swój ślub zorganizować sami.

 


Ze ślubem kościelnym za granicą będzie się z pewnością łączył także ten cywilny. Sprawdźcie, jakie dokumenty i formalności trzeba dopełnić żeby wziąć ślub za granicą.

[infobox maintitle=”Ślub za granicą” subtitle=”Dokumenty i formalności” bg=”red” color=”white” opacity=”off” space=”15″ link=”https://www.przewodnikmp.pl/index.php/2015/07/13/slub-za-granica/”]

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :