Świadkowie – fakty i przesądy

Świadkowie – fakty i przesądy

Kto może być świadkiem na Waszym ślubie?

Osoba pełnoletnia, która posiada ważny dowód osobisty. To właściwie jedyny wymóg. Młodzi, wybierając świadków mają jednak wątpliwości wynikające z dawnych tradycji.

Nie jest  prawdą że świadkowie:

  • muszą być odmiennej płci – nic nie stoi na przeszkodzie, by na świadków poprosić dwie kobiety lub dwóch mężczyzn
  • muszą być stanu wolnego nie mogą być parą lub małżeństwem
  • nie mogą być rozwodnikami
  • nie mogą być wdowami/wdowcami, nie mogą być spokrewnieni z młodą parą lub ze sobą wzajemnie.

Jeśli jesteście praktykującymi katolikami i chcecie wziąć ślub w kościele, nie ma wymogu który każe wziąć na świadków:

  • praktykujących katolików
  • osoby żyjące w tzw. związkach sakramentalnych
  • osoby nierozwiedzione i nie żyjące w separacji.

W praktyce zależy to jednak od proboszcza udzielającego ślubu. Zorientujcie się wcześniej czy pozwoli on zostać świadkiem wybranej przez Was osobie. Warto ten wybór dobrze przemyśleć – przyjmując sakrament ślubu w kościele przysięgacie nie tylko przed ludźmi, ale też przed Bogiem – według nauki Kościoła należy więc wybrać takie osoby, które nie tylko pomogą Wam sprawnie zorganizować uroczystość, ale swoją postawą będą dla Was przykładem, także w tym duchowym wymiarze. I tu wkraczamy na grząski grunt tradycja kontra rzeczywistość…

Może się okazać, że proboszcz poprosi świadków o dostarczenie dokumentów takich jak: świadectwa ukończenia nauki religii, zaświadczenia z rodzimej parafii o regularnym spełnianiu praktyk religijnych, świadectwa przystąpienia do sakramentu bierzmowania, aż wreszcie zaświadczenia o odbytej spowiedzi.

Świadek obcokrajowiec – co należy wiedzieć:

Zawieramy coraz więcej małżeństw międzynarodowych i międzywyznaniowych – pojawiają się więc także świadkowie, którzy nie mówią po polsku. W urzędzie stanu cywilnego obecność tłumacza przysięgłego jest obowiązkowa, a jego wynagrodzenie trzeba pokryć z własnej kieszeni.

W kościele nie ma już takiego obowiązku, jednak świadek powinien wiedzieć co podpisuje – warto więc zapewnić mu osobę, która będzie tłumaczyć co się dzieje, bądź wcześniej objaśnić świadkowi przebieg uroczystości i treść podpisywanych dokumentów.

-MP-

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :