Tort weselny – smak, kolor i kształt
Stare powiedzenie mówi, że obecność na weselu tortu wróży słodkie życie świeżo upieczonym małżonkom. Krojenie tortu to pierwsze wspólne małżeńskie zadanie Młodej Pary, na znak wspólnego budowania dalszego słodkiego życia.
Dawniej tort weselny podawało się ok. 22.00. Z czasem godzina stawała się coraz wcześniejsza – teraz tort często podaje się po pierwszym tańcu lub zaraz po obiedzie – jako deser. To dobre rozwiązanie, bo goście mają ochotę na coś słodkiego po obiedzie i nie są jeszcze tak bardzo najedzeni jak wieczorem.
Smak i dekoracja tortu weselnego
Każdy tort można przygotować o dowolnym smaku, czy to na bazie bitej śmietanki, czy kremu, i z dowolną dekoracją – marcepanową, kremową lub czekoladową – można go przyozdobić owocami, orzechami czy żywymi kwiatami. Może być gładki, pofałdowany jak materiał, bądź posiadać strukturę delikatnej gipiury wykonanej z kremu. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.
Torty angielskie
Dużą popularnością na przyjęciach weselnych cieszą się torty w tzw. stylu angielskim, choć często mylnie uważa się je za niezwykle słodkie i „ciężkie” w smaku. Torty angielskie charakteryzują się tym, że pomiędzy piętrami nie ma tradycyjnych przerw i ułożone są jedno na drugim. Takie rozwiązanie daje bardzo elegancki efekt. Można je udekorować marcepanowymi bądź czekoladowymi kwiatami. Ciekawie wyglądają również w przybraniu z motyli ułożonych w kaskadę. Zwieńczeniem całości może być figurka – niekoniecznie standardowa – uniesionej w tańcu młodej pary. Para z poczuciem humoru może wybrać pana złowionego na wędkę, czy pannę młodą ciągnącą męża za marynarkę.
Torty piętrowe
Drugą opcją jest tort, którego każde piętro jest osobno – ustawiane na ozdobnym stelażu. To pozwala na lżejszą strukturę tortu, bo dolne piętro nie musi trzymać górnych. Każde piętro można zamówić w innym smaku czy z inną dekoracją. Wybierając taki tort zwróćcie uwagę na to, jak będzie wyglądał taki stelaż. Często formy są (delikatnie mówiąc) bardzo ozdobne i po prostu mogą zrujnować pieczołowicie przygotowaną minimalistyczną oprawę ślubu.
„Nagie” torty weselne
Trzecia opcja to cieszące się w tym sezonie największą popularnością eleganckie i minimalistyczne „nagie” torty. Są to torty naturalne, bez lukrowych i śmietanowych dekoracji. Do dekoracji i stylizacji tych tortów używa się świeżych owoców sezonowych oraz kwiatów.
Kolor tortu weselnego
Owoce pracy cukierników urastają do rangi słodkich dzieł sztuki. Z masy cukrowej czy marcepanowej cukiernicy potrafią wyczarować wszystkie wzory i kolory. Warto skorzystać z takiego rozwiązania np. przy tematycznych weselach, gdzie tort będzie mocnym elementem dekoracji – wtedy można wybrać mocne kolory: czerwienie, granaty a nawet czerń. Jeśli jednak stawiacie na naturalność możecie wybrać dekorację kwiatami, owocami lub czekoladą która może być pyszna i elegancka jednocześnie.
Tort weselny z babeczek
Zamiast piętrowego tortu – ustawione na piętrowym stelażu babeczki. Ten trend nigdy całkowicie nie wyprze tradycyjnego w kształcie tortu, ale powolutku zdobywa sobie grono miłośników. Babeczki wyglądają obłędnie, możliwości ich udekorowania i różnorodności smaków są ogromne, a do tego łatwo je podzielić. Czasem na najwyższym piętrze ustawia się niewielki torcik, aby dopełnić tradycji krojenia tortu przez parę młodą.
Krojenie tortu podczas wesela
Pierwszy kawałek tortu Młodzi wykrawają wspólnie i wzajemnie się nim częstują. Czasem kolejnymi porcjami osobiście obdarowują rodziców i dziadków. Następnie obsługa kroi tort do końca i częstuje wszystkich gości. Tort weselny i inne ciasta na stoły weselne powinny zostać zamówione co najmniej miesiąc przed uroczystością.