Zmiana nazwiska po ślubie
Wspólne mieszkanie, wspólne finanse, a także – w większości dotycząca kobiet – zmiana nazwiska.
O tym, jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie decydujemy przez oświadczenie złożone przed urzędnikiem w USC. Można przyjąć nazwisko współmałżonka, dołączyć do niego drugi człon, bądź pozostać przy swoim dotychczasowym. Niedopuszczalna jest natomiast wymiana nazwisk między małżonkami. Zmiana nazwiska niesie za sobą wypełnienie sterty papierów i załatwienie szeregu formalności w urzędach.
Czy po ślubie przyjąć nazwisko męża, czy zostać przy swoim?
Zmiana nazwiska po ślubie dotyczy w ogromnej większości kobiet. W Polsce według tradycji, to zdecydowanie częściej to kobieta po ślubie zmienia swoje nazwisko na nazwisko męża. Panowie bardzo często podchodzą do sprawy honorowo i zależy im na tym, aby żona przejęła po ślubie ich rodowe nazwisko.
Zdarza się, że mężczyzna przyjmuje nazwisko żony – najczęściej ma to miejsce gdy jego nazwisko nie podoba mu się, jest mało poważne bądź w okolicy nie cieszy się dobrą opinią. Przykład: prawnik o nazwisku Trup z wiadomych przyczyn zdecydował się na przyjęcie nazwiska małżonki. Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego. Zdarzają się jednak sytuacje gdy para decyduje się na przyjęcie nazwiska żony bez żadnych specjalnych powodów.
Coraz częściej zdarza się, że ze względu na wspomnianą tożsamość, kobiety chcą pozostać „sobą”, a zmiana nazwiska w ich odczuciu zabierze im dotychczasowe „ja”, które sobie cenią. Szczególnie w przypadku kolejnego małżeństwa lub gdy zawiera się ślub w czasie „drugiej młodości”, silne poczucie własnej tożsamości może przeważyć za pozostaniem przy dotychczasowym nazwisku.
A może przyjąć nazwisko dwuczłonowe?
Coraz więcej kobiet decyduje się na pozostanie przy swoim panieńskim nazwisku. Idąc na kompromis, dodają do niego nazwisko męża. Szczególnie, gdy kobieta ma na koncie spory dorobek zawodowy czy artystyczny. Zmiana nazwiska nie zawsze jest tu taka prosta – czasem wygodniej jest pozostać przy swoim panieńskim nazwisku bądź dodać do niego drugi człon.
Niektóre kobiety czują się bardzo związane ze swoim nazwiskiem i po prostu nie chcą się od niego odcinać. Wiąże się to z poczuciem niezależności i indywidualności. Przyjęcie nazwiska męża niektórym kobietom wydaje się być staroświeckie. Czasem, np. w przypadku ślubu z obcokrajowcem, kobieta zostaje przy swoim nazwisku, gdyż to obco brzmiące nie zawsze pasuje do imienia bądź jest trudne w wymowie i pisowni. Nazwiska dwuczłonowe sprawiają też więcej kłopotu przy załatwianiu spraw urzędowych czy podpisywaniu się na dokumentach. Szczególnie wówczas, gdy oba nazwiska są długie.
Jakie nazwisko będą nosić dzieci?
Dzieci zgodnie z prawem noszą nazwisko obojga rodziców. W przypadku, gdy rodzice mają jedno nazwisko, jest to nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Przy składaniu oświadczenia o nazwiskach małżonków określa się także nazwisko przyszłych dzieci. Można to zmienić przy sporządzaniu aktu urodzenia. Do ukończenia trzynastego roku życia rodzice mogą zdecydować o zmianie nazwiska dziecka. Po tym okresie potrzebna jest jego zgoda.
P.s. Dowcipna inspiracja od mojego ulubionego komentatora rzeczywistości Andrzej Rysuje >> , który w swoim stylu ogłosił na facebooku zamiar ożenku:
-SAG-